GALLERIES

    Jak zorganizować ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego we Wrocławiu?

    Ślub cywilny we Wrocławiu, to pierwszy krok do rozpoczęcia wspólnej małżeńskiej drogi i zmiana stanu cywilnego. Kiedy ślub kościelny, konkordatowy, ekumeniczny czy humanistyczny nie jest po drodze, naprzeciw wychodzi zawarcie związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego. Organizacja ślubu cywilnego we Wrocławiu, wymaga od Pary Młodej równie ważnych przygotowań, co inny rodzaj ślubu. Mimo, że dla wielu osób ślub cywilny to tylko formalność i ważny aspekt prawny, który wspomaga życie w związku małżeńskim, tak uroczystość wywiera na Parze Młodej wiele emocji towarzyszących. Jak zorganizować ślub cywilny we Wrocławiu, aby organizacja przebiegła sprawnie? Co należy przygotować do zawarcia związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego we Wrocławiu? 

    Organizacja ślubu cywilnego we Wrocławiu  – krok po kroku

    Wybierając ślub cywilny we Wrocławiu na zawarcie związku małżeńskiego, należy spełnić określone warunki, bez których taki  ślub nie może zostać zawarty.

    1. Wiek. Ślub można zawrzeć tylko w okresie pełnoletności. W przypadku osób niepełnoletnich, ślub może zawrzeć kobieta, która ukończyła 16 lat, ale tylko wtedy, kiedy otrzyma na to zgodę sądu. 
    2. Status społeczny. W pierwszej kolejności organizowania ślubu cywilnego, należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego we Wrocławiu w celu złożenia stosownych dokumentów potwierdzających, że nie ma przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego przez obie strony. Strony muszą udowodnić, że nie są związane formalnie z innym partnerem lub partnerką. 
    3. Powinowactwo. Ważnym aspektem jest potwierdzenie, że Para Młoda nie ma ze sobą pokrewieństwa krwi (np. nie jest to relacja brat – siostra lub podobne)
    4. Przysposobienie. Ślubu cywilnego nie mogą zawierać osoby będące podopiecznymi osób, które je adoptowały.
    5. Osoby niepełnosprawne, dotknięte chorobą psychiczną, niedorozwojem umysłowym, ubezwłasnowolnione. Poza tymi ostatnimi osobami, które nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego (w przypadku ubezwłasnowolnienia), pozostali mogą zawrzeć ślub za zgodą sądu.  
    6. Wybór miejsca ślubu – plener lub USC Wrocław. Ślub cywilny we Wrocławiu, może odbyć się w innym miejscu niż w Urzędzie, na wniosek złożony przez narzeczeństwo. Taka sytuacja może się wydarzyć w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub pozbawienia wolności. Wówczas, ślub może odbyć się w miejscu przebywania jednego lub obu osób, chcących zawrzeć związek małżeński. W takich przypadkach, często nie jest pobierana opłata dodatkowa. 

    Inaczej rzecz się ma, w przypadku chęci zawarcia ślubu w plenerze. Wówczas, na wniosek Młodej Pary, wyznaczane jest miejsce ślubu, termin realizacji i oświadczenie o zachowaniu uroczystej formy przedsięwzięcia. Ponadto, w tym przypadku, Urząd pobiera opłatę dodatkową w kwocie 1000,00 zł.

    Składając oświadczenia i potwierdzając spełnienie powyższych warunków, na pierwszej wizycie w Urzędzie, ustala się także termin ślubu oraz miejsce zawarcia związku – w USC Wrocław lub w plenerze. Kiedy ten etap jest wykonany, pora przygotować niezbędne dokumenty. Urząd Stanu Cywilnego we Wrocławiu przyjmuje dokumenty w Dziale Rejestracji Małżeństw przy ul. P. Włodkowica 20.

    Ślub cywilny we Wrocławiu – opłaty i niezbędne dokumenty

    Kiedy powyższe warunki zostały potwierdzone, niezbędne jest dokonanie stosownych opłat i złożenie pozostałej części dokumentów.

    W skład opłat, które można wykonać przelewem lub zapłacić gotówką przy pierwszej wizycie,  wchodzą:

    • 0,00 zł lub 1000,00 zł za wybór miejsca organizacji ślubu cywilnego we Wrocławiu (bezpłatnie przy zawarciu związku małżeńskiego w USC Wrocław lub płatnie, przy oświadczeniu wstąpienia w związek poza lokalem Urzędu)
    • 84,00 zł za sporządzenie aktu małżeństwa
    • 39,00 zł za ewentualne wydanie zezwolenia na skrócenia terminu oczekiwania na ślub, który wynosi miesiąc czasu

    Kiedy opłaty zostały dokonane na ślub cywilny Wrocław, pora przejść do przygotowania dokumentów. Składając wniosek, niezbędne będą do tego:

    1. dowód tożsamości do okazania
    2. uiszczona opłata skarbowa i dowód na dokonanie płatności
    3. zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego
    4. akt stanu cywilnego – który Urząd Stanu Cywilnego we Wrocławiu samodzielnie pobierze z bazy danych, chyba że nie posiada się polskich aktów stanu cywilnego. W takiej sytuacji trzeba przygotować dodatkowo: zagraniczny odpowiednik aktu urodzenia lub/oraz zagraniczny odpowiednik aktu zakończenia poprzedniego związku małżeńskiego. To samo dotyczy obcokrajowców, którzy muszą potwierdzić, że mogą zawrzeć związek małżeński bez przeciwwskazań. 

    Przy załatwianiu sprawy przez pełnomocnika, będzie potrzebne także pełnomocnictwo i sądowe zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.

    Urząd Stanu Cywilnego we Wrocławiu

    Urząd Stanu Cywilnego we Wrocławiu umożliwia realizację ślubu w określonym przez parę terminie. Na spotkaniu z naczelnikiem Urzędu lub zastępcą, określane są prawa i obowiązki dotyczące założeń zawarcia małżeństwa i propozycje wolnych terminów. Warto mieć wybranych kilka własnych, jako propozycje, które pokryją się z wolnymi terminami urzędowymi. Wniosek rozpatrywany jest w terminie 30 dni, natomiast terminy ustalane są na 90 dni do przodu. Stąd też, jeżeli para ustaliła konkretny termin ślubu, może go zarezerwować nie wcześniej niż 3 miesiące przed uroczystością. 

    Na spotkaniu, ustala się także decyzje co do nazwiska, które będzie noszone po ślubie, i nazwiska jakie otrzymają w przyszłości dzieci.

    Ślub cywilny w plenerze we Wrocławiu

    Ślub cywilny w plenerze we Wrocławiu czy okolicach, tak samo jak ten zawierany w Urzędzie Stanu Cywilnego Wrocław, wymaga od narzeczeństwa dopilnowania spraw formalnych 15 minut przed ceremonią. Dotyczy to potwierdzenia danych tożsamości narzeczonych i świadków, z wcześniej składanym wnioskiem. Na ślub, przygotować należy zatem dokumenty tożsamości, jak dowód czy paszport. W przypadku obcokrajowców, niezbędny będzie także tłumacz lub biegły, do porozumienia się z urzędnikiem.

    Po sprawdzeniu danych, następuje zawarcie związku małżeńskiego. Ceremonia ślubu cywilnego składa się z:

    • udzielenia przez kierownika urzędu, informacji na temat praw i obowiązków małżonków,
    • złożenia przysięgi między narzeczeństwem, przed Urzędnikiem
    • podpisania aktu małżeństwa przez młode małżeństwo i świadków
    • złożenia oświadczenia o nazwisku własnym i dzieci
    • nałożenia obrączek na znak zawarcia małżeństwa

    Ślub cywilny w plenerze może trwać od kilku-kilkunastu minut do godziny, w zależności od Urzędnika, czasu składania życzeń przez rodzinę, czy odczytania dodatkowo wyznań miłosnych. Termin i czas uroczystości może być również oparty na specyfice miejsca, w którym uroczystość będzie organizowana. Ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego we Wrocławiu może odbyć się w bardzo różnorodnych miejscach – w lesie, na łące, na plaży, w afrykarium, w Sky Tower, w parku, a nawet na statku. Wszystko zależy od kreatywności Młodej Pary, co do organizacji ślubu w plenerze.

    Więcej informacji dotyczących organizacji ślubu na świeżym powietrzu we Wrocławiu i okolicach znajdziesz tutaj: ślub w plenerze na Dolnym Śląsku

    Kiedy już wszystkie kwestie formalne i organizacyjne są załatwione, pora pomyśleć o zamówieniu fotografii ślubnych, które zatrzymają wydarzenia ze ślubu cywilnego na lata. Oprawa fotograficzna przedsięwzięcia – czy w postaci fotoreportażu ze ślubu cywilnego we Wrocławiu czy jako sesja ślubna plenerowa, dopełnią wszelkie aspekty organizacyjne. Zapraszam do współpracy przy stworzeniu wyjątkowych, pełnych emocji zdjęć ślubnych. Jako doświadczony fotograf ślubny z Wrocławia, jestem po to, aby uchwycić ceremonię ślubu w każdej sekundzie i przenieść emocje na kadry oglądane przez kolejne pokolenia.

    Poradnik dotyczący organizacji ślubu cywilnego w USC Wrocław okazał się pomocny? Zobacz inne regionalne inspiracje:

    PREV. ITEM Wesele w plenerze NEXT ITEM Sesja Narzeczeńska WrocławSesja Narzeczeńska Wrocław
    BY:
    Kamil Koziński
    ×
    19 października 2021

    READ COMMENTS -

    0 COMMENTS

    LEAVE A COMMENT

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.